چرا ادبیات عرب میخوانیم ؟

مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین معزی :

-چرا ادبیات عرب از دروس اصلی حوزه های علمیه است؟

ادبیات عرب از دروس اصلی حوزه علمیه است به جهت آنکه متون اصلی علمی دروس حوزوی به زبان عربی نگاشته شده و منابع اصلی اسلامی که قرآن و حدیث است و تحلیل ها و اجتهادات و تفسیرها و تبیین ها که بر اینان نوشته شده همه به زبان به عربی است.

زبان عربی قرآن زبان فصیح است زبان روایات نیز همین طور، برای درک متن و قدرت برتر در بهترین برداشت از متن، مشخص است که انسان باید به زبان آن متن آشنا باشد و این قاعده کار زبان علمی در دنیا و زبان ها مشخص است چنانچه خیلی از روزگار ها در تاریخ ، زبان علم فسلفه زبان یونانی بوده و حتی در روزگاری زبان این علم زبان آلمانی بوده در محیط های علمی،به جهت آنکه منابع به این زبان ها نگاشته شده بود.

لذا ادبیات عرب به این دلالیل یک قسم اصلی از علوم حوزوی است

۲-چرا اهتمام به یادگیری ادبیات عرب امروزه غالباً برای طلاب حوزه های علمیه خسته کننده است ؟ در حالی که دروس حوزوی در زمان قدیم گسترده تر از حالا بود ولی چرا الان دلزدگی پیدا میشود و خسته کننده است؟

اهتمام به یادگیری ادبیات عرب برای طلاب برمی گردد به نحوه انگیزه ها.

بنده مطلق نمیتوام این را بپذیرم که الآن کسی انگیزه اهتمام به یادگیری ادبیات عرب ندارد. بالاخره در هر زمانی افرادی با انگیزه و اهتمام بیشتر نسبت به بقیه بوده اند و افرادی میانه و افراد ضعیف هم همینطور اما معتقد هستم که نسل جدید طلبه ها نسبت به محیط علمی و محیط آینده ی رشد فکری خود کمتر اغناء و توجیح شده اند؛ لذا تا خودشان بخواهند نیازهایشان را درک بکنند یک مقداری فاصله می افتد و این فاصله هم یک مقدار کسل کننده می شود.

۳-پیشنهاد شما برای حفظ انگیزه طلبه ها در خواندن و اهتمام به یادگیری ادبیات عرب چیست؟

در بحث ایجاد انگیزه برای اهتمام بیشتر به ادبیات عرب یکی از وجوهی که می شود طلبه ها را برای سوق و میل به ادبیات عرب هدایت کرد ممارست و انس با قرآن است .

کسانی که با قرآن انس دارند دوست دارند که هم ظاهر و متن قرآن را بفهمند و هم بتوانند اشارات و لطایف قرآن را نیز بفهمند .علوم قرآنی مشهون از این فن و علم است .

من پیشنهاد می کنم که دوستان عزیزم یک مقداری انسشان را با قرآن اگر بیشتر کنند آن موقع است که می فهمند ادبیات عرب چقدر شیرین است و چقدر می تواند کمکشان کند.

بازدیدها: ۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *