ادبیات عرب از دروس اصلی حوزه

مصاحبه با حجت الاسلام کاشانی مطلق/استاد ادبیات عرب

-چرا ادبیات عرب از دروس اصلی حوزه های علمیه است؟

بخاطر اینکه زیربنای  فقه و اصول ما، آیات و روایات است و آیات و روایات تماماً به لغت عربی است لذا ما موظفیم ادبیات عرب را یاد بگیریم تا بتوانیم آیات قرآن و روایات را متوجه شویم و اینکه بفهمیم چه معنایی از آنها مد نظر است.در جهت استنباط احکام فقهی ،لذا امام صادق فرمود:

(تَعَلَّمُ العربیه و اِنّها کلامُ اللهِ الذی یُکَلِّمُ به خلقه)«عربی را یاد بگیرید زیرا عربی کلام خداوند است که با او با مردم صحبت می کند»

اگر ما ادبیات را یاد نگیریم هرگز قدرت فهم معانی آیات وروایات را پیدا نمی کنیم. و در مسئله اعتقادات دچار مشکل می شویم و همین طور در استنباط احکام شرعی هم دچار مشکل خواهیم شد.

۲-چرا اهتمام به یادگیری ادبیات عرب امروزه غالباً برای طلاب حوزه های علمیه خسته کننده است ؟ در حالی که دروس حوزوی در زمان قدیم گسترده تر از حالا بود ولی چرا الان دلزدگی پیدا میشود و خسته کننده است؟

لیکن همان طور که گفته شد بخاطر ضعف در برنامه ریزی است ،در زمان قدیم رسم بر این بود که وقتی شما کتابی را تمام می کردید می رفتید سراغ کتاب بعدی و زمان مدخلیت نداشت ،ممکن بود یک کتابی چند سال خواندنش طول بکشد، بعد که تمام می شد می رفتید سراغ کتاب دیگر؛الان محدودیت زمانی گذاشته اند مثلاً گفته اند که فلان کتاب را باید در عرض یکسال تمام بکنید.این نوع برنامه ریزی هم دلنگرانی برای استاد ایجاد می کند که محدوده را برساند و هم برای طلبه که اگر در این محدوده زمانی و درسی نتواند نمره مورد نظر را بیاورد مردود میشود. لذا هر دو گروه دچار اضطراب می شوند و نه کتاب ها خوب تدریس میشوند از جانب اساتید ونه دروس خوب خوانده میشود از جانب طلبه ها؛ در نتیجه طلبه هم اگر چیزی را خوب یاد نگیرد دل زده می شود. ولی اگر روش سنتی قدیم پیش بیاید که محدودیت زمانی نباشد، آن موقع است که استاد با خیال راحت تر دروس را تدریس میکند و روی حواشی و اطرافش کار میکند و طلبه هم وقتی خوب یاد بگیرد شوق و علاقه اش به درس بیشتر می شود، بنابراین علت اصلی خستگی طلبه ها از ادبیات عرب عدم برنامه ریزی مناسب در نظام های آموزشی است.

۳-پیشنهاد شما برای حفظ انگیزه طلبه ها در خواندن و اهتمام به یادگیری ادبیات عرب چیست؟

اینکه تمام حوزه ها مثل بعضی حوزه ها باید ۶سال تحصیلی سطح یک را اضافه کنند تا بتوانند مطالب را بامحدودیت زمانی کمتری تدریس کرد.

و یا باید درس های فوق العاده گذاشت و یا فقط مطالب مهم را تدریس کرد و مطالب غیر مهم را حذف کرد.

بازدیدها: ۷

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *